Szanowny Kolego,
poniżej załączam fragment prezentacji wygłoszonej przez dr. Marcina Straburzyńskiego podczas Rautu Jubileuszowego z okazji XX-lecia RhinoForum, który odbył się 1 grudnia 2022 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Mam nadzieję, że będzie to dla Państwa ciekawa lektura.
Prof. Antoni Krzeski
Warszawa, luty 2023 r.
Mówi się, że sukces ma wielu ojców. Niewątpliwie Pan profesor Antoni Krzeski jest od dwudziestu lat inicjatorem i głównym realizatorem Międzynarodowej Konferencji Rynologicznej RhinoForum, a tym samym jej pierwszym ojcem. Ale gdyby zapytać tutaj obecnych, to wielu z Państwa ma prawo przyznać się również do cząstki praw rodzicielskich. Wszak sukces RhinoForum jest wynikiem ofiarnej pracy wielu z Państwa. Mówię o tych licznych kolegach, którzy zajmowali się organizacją konferencji, jak również o olbrzymim gronie wybitnych ekspertów z zakresu rynologii, którzy przyjeżdżali w kolejnych latach na nasze zaproszenie z całego świata oraz Polski i dzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem.
Stwierdzenie to potwierdzają liczby - w ciągu 20 kolejnych lat podczas RhinoForum odbyło się 310 sesji, w trakcie których wygłoszono 1204 wykłady. Dodatkowo zaprezentowano 114 wykładów poza sesjami plenarnymi. W dwudziestoletniej historii na RhinoForum gościliśmy ponad pół tysiąca prelegentów - 337 z Polski, oraz 187 z zagranicy, w głównej mierze z krajów europejskich. Ale jeśli zapytalibyśmy, jaki kraj był najliczniej reprezentowany, to z całą pewnością były to Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. I za to im wszystkim bardzo dziękujemy.
Organizując przez dwadzieścia lat kolejne konferencje dokładaliśmy starań, aby program konferencji był zawsze nie tylko bogaty, interdyscyplinarny, ale również jak najbardziej na czasie. I tak wielokrotnie na naszych konferencjach omawiane były po raz pierwszy w Polsce kolejne kroki milowe w rynologii światowej, jak np. pierwsze prezentacje kolejnych EPOS’ów.
Dokładaliśmy starań, aby każdego roku mniej więcej połowa programu RhinoForum była realizowana po angielsku, dzięki czemu uczestnikami naszej konferencji mogli być koledzy z całego świata. Zrozumiałe jest, że najliczniejszą grupę stanowili laryngolodzy z krajów ościennych, ale wielokrotnie gościliśmy w charakterze uczestników kolegów z krajów bardziej egzotycznych, jak RPA, Malezja, Turcja, Japonia, Gruzja, Izrael, Gwinea, Egipt, dla których wizyta w Warszawie mogła być nie lada wyzwaniem. Przekonany jestem, że powodem przyjazdu słuchaczy z zagranicy do Polski nie była chęć zobaczenia Warszawy czy Polski w grudniu, ale właśnie bogactwo i różnorodność wykładowców i programu.
To co dla mnie, jako nie laryngologa jest szczególnie atrakcyjne, to fakt że RhinoForum nie zawłaszcza nosa tylko dla jednej grupy – dla rynochirurgów. Zawsze dokładaliśmy starań o różnorodność programu RhinoForum. Czasami było to bardzo trudne. Proszę pamiętać, że RhinoForum jest organizowane od dwudziestu lat co roku, a zakres tematów i liczba kompetentnych wykładowców z tej wąskiej w rzeczy samej dyscypliny są ograniczone. Dlatego też staraliśmy się zorganizować proporcjonalnie dużo sesji poświęconych tematom związanym z leczeniem zachowawczym, czy to zapaleń górnych dróg oddechowych czy też alergii. Wszak świadomi jesteśmy, że większość z naszych gości - uczestników pracuje w trybie ambulatoryjnym.
Niewątpliwie wielką wartością dodaną do RhinoForum było uwzględnienie w jego programie zagadnień powiązanych z rynologią. Mam na myśli tutaj obturacyjne bezdechy podczas snu oraz rynogenne bóle głowy, które są mi szczególnie bliskie. Dzięki tym inicjatywom w ostatnich 10 latach każdego roku odbywały się jako integralne części międzynarodowe sympozja pt. „Chrapanie i bezdechy dla laryngologów", a od 5 lat seminaria pt. „Bóle głowy w codziennej praktyce”.
W rezultacie na przestrzeni 20 kolejnych lat konferencji RhinoForum zostało zrealizowanych łącznie 658 godzin programu naukowego, co daje ponad 27 dni wykładów po 24 godziny na dobę lub ponad 82 dni nauki po osiem godzin dziennie!!! To nieprawdopodobnie wielka porcja wiedzy. A wysłuchało ich każdego roku około 700 uczestników, co przekłada się na liczbę oscylującą w granicach 14 000. Te liczby same mówią za siebie i są wartością bez precedensu.
Przedstawione liczby tylko potwierdzają nasze hasło promocyjne: „TU NIE WYPADA NIE BYĆ”.
Zapraszamy do udziału w RhinoForum 2023!